Zachowek to instytucja prawa spadkowego służąca ochronie interesów najbliższych członków rodziny zmarłego przed krzywdzącymi ich skutkami dokonanych przez niego rozrządzeń.
Zachowek to instytucja prawa spadkowego służąca ochronie interesów najbliższych członków rodziny zmarłego przed krzywdzącymi ich skutkami dokonanych przez niego rozrządzeń.
Testament to jedyna czynność prawna, dzięki której przyszły spadkodawca może rozporządzić swym majątkiem na wypadek śmierci. Umożliwia on nie tylko samodzielne ustalenie osób, które będą dziedziczyć, ale także określenie wysokości ich udziałów.
Należy pamiętać, iż testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Niedopuszczalne jest sporządzanie testamentów wspólnych np. przez obojga małżonków.
Dziedziczenie ustawowe następuje wówczas, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy (nie pozostawił testamentu) albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą. Pomimo, iż prawo spadkowe umożliwia spadkodawcy podjęcie i wyrażenie osobistej decyzji co do dziedziczenia po nim w formie testamentu, to jednak w praktyce to ustawa stanowi najczęstszy tytuł powołania spadkobierców do dziedziczenia.
Materialnoprawną podstawą żądania alimentów od dziadków jest art. 128 kro i 132 kro, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, przy czym obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Z uwagi na fakt, iż większość małżeństw zawieranych w Polsce nie decyduje się na podpisanie umowy majątkowej, dominującym w praktyce małżeńskim ustrojem majątkowym jest tzw. ustrój wspólności ustawowej. Nie oznacza to jednak, iż wszystkie składniki majątkowe będą wchodzić w skład majątku wspólnego małżonków.
Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami został uregulowany w art. 60 kro, zgodnie z którym:
§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
W każdej sprawie o rozwód Sąd obowiązany jest do wszechstronnego wyjaśnienia, jakie były przyczyny rozkładu pożycia małżonków, czyli jakie okoliczności doprowadziły do powstania tego rozkładu. Ustalenie tych okoliczności jest kluczowe dla rozstrzygnięcia, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Przyczyn rozwodu może być wiele, nie ma też żadnego zamkniętego katalogu tychże przyczyn.
Mając jednak na uwadze dotychczasowe orzecznictwo sądowe, można wywnioskować, iż do najczęstszych przyczyn rozwodu należą:
Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. Przysługuje ona obojgu rodzicom i winna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
Przesłanki obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci zostały uregulowane w art. 133 kro, zgodnie z którym:
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Zgodnie z art. 56 § 1 kro Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Zupełny i trwały rozkład pożycia to tzw. pozytywne przesłanki rozwodu. Tylko w przypadku spełnienia łącznie obu tych przesłanek i braku zaistnienia przesłanek negatywnych, możliwe będzie orzeczenie rozwodu.
© 2015 Adwokat.Błocińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.